Heidelberg Ambalaj Günü etkinliğinden notlar


Heidelberg Ambalaj Günü etkinliğinden notlar

Heidelberg 2022 yılında dünya baskı üretim hacminin 427 milyar avroya ulaşacağını tahmin ediyor ve yeni yaklaşımıyla daha az baskı ünitesi, daha yüksek verimlilik yoluyla matbaacıların bu artan potansiyelden yararlanmalarını sağlamak istiyor.
Heidelberg sırasıyla dijital, flekso ve tabaka ofsette büyüme, diğer baskı tekniklerinde küçülme öngörüyor. Şirket dijital dönüşüm ve teknoloji liderliği yoluyla 2.4 milyar avroluk ofset ve 2.5 milyar avroluk dijital baskı pazarlarının yanı sıra 8 milyar avroluk sarf malzemeleri pazarını hedefliyor. Push-to-Stop felsefesi, Labelfire ve Primefire gibi endüstriyel dijital baskı ve Omnifire gibi 3D objelere baskı çözümleri dijitalleşmenin itici güçleri. Kurulan Push-to-Stop teknolojili Speedmaster XL serisi makine sayısı 400’ü aşmış.
Heidelberg’in dijital dönüşümü güçlü bir tabana, dünya çapında kurulu ve merkeze bağlantılı 10 bini aşkın makine ve 15 bini aşkın Prinect modülünden gelen veriye dayanıyor. Geleneksel ünite başına bedelle makine satışı yerine basılan tabaka başına ödeme alınacak yeni abonelik sistemi ile müşterilerin verimliliğinin artırılması, maliyetlerinin azaltılması ve hem müşterinin hem şirketin gelirlerinin arttırılması hedefleniyor. Abonelik kapsamında Heidelberg ekipman, Prinect, danışmanlık, eğitim, sarf malzemeleri, servis (performans ve kalite izleme) taahhüt ediyor. Abonelik sisteminde servis ve özellikle sarf malzemelerinin cirodaki payının artacağı belirtiliyor. Sözleşmeler ortalama 5 yıl olacak.
Sürdürülebilir ve kârlı büyüme hedefleyen stratejisiyle, Heidelberg 2022’de aşağıdaki mali tabloyu öngörüyor:
Dijital baskı portföyünden + 200 milyon avro,
Dijital iş modelinden (Ekipman, sarf malzemeleri, servis) + 250 milyon avro,
Dijital platformdan (BT çözümleri, bulut, akıllı fabrika...) + 50 milyon avro,
Dijital iş modeli / hacim büyütmeden + 50 milyon ve
Maliyet etkinliğinden (Operasyonel mükemmellik) + 50 milyon avro
Sonuç olarak 2022’de 3 milyar avroya kadar satış geliri, yaklaşık 200 - 300 milyon avro vergi öncesi kâr ve net 100 milyon avro kâr hedefleniyor.referans:matbaahaber.com